1 sierpnia 2016

Co słychać w Kaszewicach na placu budowy?

Witam bardzo serdecznie wszystkich, którzy zechcieli zajrzeć na naszą stronę. W Kaszewicach już jesień. W "Bez Reszty"  - Pismie Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz w tygodniku Przewodnik Katolicki (nr 32/9.08.2020) ukazała się rozmowa z Ks. Zdzisławem Kuropatwą - z-cą dyrektora Caritas oraz z Panią Lidią Sikoń ze Społecznego Komitetu Budowy Domu Opieki na temat Domu Seniora oraz najbliższych planów z nim związanych. Poniżej możemy zapoznać się z jego treścią. Zapraszamy

 

Dom Seniora „Pomocna Dłoń” w miejscowości Kaszewice koło Bełchatowa

jako wotum wdzięczności na 100-lecie powstania diecezji Łódzkiej

 

Rozmowa z ks. Zdzisławem Kuropatwą – z-ą dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej - odpowiedzialnym za wybudowanie, założenie i prowadzenie Domu Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach oraz Panią Lidią Sikoń ze Społecznego Komitetu Budowy Domu Seniora.

 

Jak pojawił się pomysł na utworzenie Domu?

- KS. ZDZISŁAW KUROPATWA: -  Historia budynku jest dość złożona. Pierwotny zamysł był inny. Sponsor tego przedsięwzięcia pragnął wybudować przedszkole które, prowadziłyby Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, pracujące w parafii Kaszewice. Ponieważ praca z dziećmi należy do charyzmatu Zgromadzenia, Władze Zakonne wyraziły gotowość podjęcia się tego zadania. I tak rozpoczęły się najpierw plany i projekty, dokupienie działki, a następnie ruszyła budowa. Niestety po dwóch latach, gdy budynek był już zbudowany w stanie surowym, otwartym Sponsorowi tego pomysłu powinęła się noga i nie mógł dalej dokończyć rozpoczętych prac. Pozostał zatem budynek z którym nie wiadomo było co dalej robić, gdyż nie było środków finansowych na dokończenie pierwotnego zamierzenia. Przez kilka lat – jako proboszcz parafii do której należał obiekt  - zmagałem się z wielkimi rozterkami, co dalej począć. Gdzieś w głębi serca czułem, że jest to jakiś zamysł Boży, który na tamten czas był dla mnie zakryty. Na pewno był to dla mnie czas próby zawierzenia Bogu – tak w ciemno. Dlatego w modlitwie powiedziałem Jezusowi – „Panie Jezu, Ty się tym zajmij”. Nie miałem jednak do końca przeświadczenia, że Jezus potraktuje tę modlitwę na serio. Czas pokazał, że Pan Jezus wziął ją na serio i zaczął działać po swojemu. Dziś w kontekście tej historii lepiej rozumie słowa Jezusa o sile wiary ziarnka gorczycy. „Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary!» Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!", a byłaby wam posłuszna.” Łk, 17,5-6.

Dalej wszystko potoczyło się w sposób, który po ludzku trudno jest wytłumaczyć. Pan Bóg działał po woli, ale systematycznie i planowo stawiając na drodze różnych ludzi, którymi się posługiwał  i dalej – mocno w to wierzę – to czyni.

Zrodził się pomysł, aby jednak zmienić przeznaczenie tego budynku, bo takie dziś są znaki czasu. Poszedłem do ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z pytaniem, propozycją i prośba o radę, przedstawiając już konkretną wizję tego obiektu. Ks. Arcybiskup nie tylko, że pobłogosławił temu dziełu, ale też włączył w struktury Caritas Archidiecezji Łódzkiej czyniąc moją osobę odpowiedzialną za wybudowanie, założenie i prowadzenie Domu Opieki „Pomocna Dłoń”. I dalej szło już tym torem. Łatwo nie było i nie jest, ale nikt nie obiecywał – szczególnie Pan Bóg, że będzie łatwo.

Jakie są atuty okolicy?

- LIDIA SIKOŃ: -   Miejscowość Kaszewice to wioska położona zaledwie 8 kilometrów od Bełchatowa. Miejsce ciche, przytulne, otoczone zielenią i lasami. Tu naprawdę można odpocząć. Stąd też wielu mieszkańców Bełchatowa kupuje tu działki i buduje się, aby uciec od miejskiego zgiełku. W samym centrum wioski znajduje się architektoniczna perełka okolicy, zabytkowy modrzewiowy kościół z 1612 roku, fundacji Michała Koniecpolskiego. Od 1962 roku w tutejszej parafii pracują Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Jak sprzyjająca to okolica niech świadczy fakt, iż w styczniu tego roku pożegnaliśmy – pracującą tu od 1962 roku – s. Chrystianę, która odeszła od nas do wieczności w 100 roku swego życia i spoczywa na tutejszym parafialnym cmentarzu. Sam budynek Domu Seniora oddala się jeszcze bardziej od ulicy i z dużym terenem, który będzie pięknie zagospodarowaną przestrzenią rekreacyjną wciska się w otaczające pola, łąki i lasy. Więc samo miejsce usytuowania Domu jest bardzo dużym atutem, sprawiającym przyjazną i miła atmosferę wypoczynku.

Ilu seniorów będzie mogło mieszkać w domu?

- LS:  - W Domu Seniora "Pomocna Dłoń" będzie mogło zamieszkać około 40-45 pensjonariuszy w pokojach jedno i dwuosobowych z łazienkami. Będzie to również Dom Dziennego Pobytu, przeznaczony dla około 15 osób, które będą mogły korzystać z tego co Dom może zaoferować, czyli wspólnych zajęć, rehabilitacja, razem z innymi spędzenie tego czasu w gronie swoich rówieśników. Widzimy dziś wielką potrzebę zaopiekowania się osobami starszymi w tym czasie gdy domownicy muszą iść do pracy, szkoły czy innych zajęć, których nie da się odłożyć na dłuższy czas. Stąd będzie można przywieść do naszego domu osobę starszą np. na godz. 7.00 czy 8.00 i po południu zabrać z powrotem do domu.

Kto będzie mógł zamieszkać w placówce?

- LS: - Dom Opieki „Pomocna Dłoń” jako ośrodek Caritas Archidiecezji Łódzkiej przeznaczony będzie dla osób starszych, potrzebujących wsparcia i opieki z terenu łódzkiej archidiecezji. Już teraz w trakcie budowy mamy wiele telefonów z zapytaniem, kiedy dom zostanie oddany do użytku i czy można już zapisać osobę starszą na listę oczekujących. Dokładne szczegóły funkcjonowania domu i pensjonariuszy są w trakcie przygotowania, ale już wkrótce będzie je można odnaleźć na przygotowywanej stronie internetowej Domu Opieki „Pomocna Dłoń”.

Budynek został wybudowany i wyposażony od zera. Czy jest nowoczesny?

- KS. ZK: -  Czy jest nowoczesny? Chyba wszystko w co na dzień dzisiejszy można wyposażyć tego typu obiekt w nim się znajduje. Jeszcze dwa lata temu nawet nie wyobrażałem sobie że, uda się wyposażyć nasz Dom Seniora w te wszystkie nowoczesne urządzenia. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej budynek został wyposażony w Pompy Ciepła zasilane fotowoltajką o mocy 40 kV. Ponadto jest także zainstalowany system ogrzewania gazowego na wypadek dużych mrozów jako system wspomagający. Kotłownia wyposażona w najlepszy sprzęt Vissmana. Ci którzy się znają mówią, że jest z XXI wieku. Na pewno jest piękną wizytówką całego obiektu i naszą dumą. Budynek posiada również zainstalowane solary do ogrzewania ciepłej wody. Dom Seniora w całości jest wyposażony w system ogrzewania podłogowego. Budynek posiada system Rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej. Wszystkie pokoje dla pensjonariuszy posiadają system przywoławczy na wypadek nagłej potrzeby pomocy opiekunki czy pielęgniarki. Wkrótce powstanie nasza własna oczyszczalnia ścieków w trosce o środowisko. Można by tu jeszcze wymieniać wiele rzeczy, które sprawiają że, Domu Seniora „Pomocna Dłoń” jest w pełni nowoczesny i przyjazny dla środowiska.

Papież Franciszek zachęca do dbałości o środowisko. Jakie rozwiązania ekologiczne zostały zastosowane?

- KS. ZK: -  Na to pytanie odpowiedziałem już wcześniej. Wszystkie zastosowane rozwiązania są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Na pewno budynek Domu Seniora nie będzie szkodził środowisku, a wręcz wykorzystuje wszystkie jego atuty i mu służy.

Skąd będzie się rekrutował personel Domu?

- LS: - Personel w Domu Pomocy Społecznej można podzielić na 3 podstawowe działy:

I dział – personel opiekuńczo-terapeutyczno-rehabilitacyjny do którego należą: pielęgniarki,

opiekunki, terapeuci, pracownicy socjalni, masażysta, dietetyk, kapelan oraz pokojowe.

II dział – to pracownicy wspomagający pracę personelu opiekuńczo-terapeutyczno-

rehabilitacyjnego, do którego należą: pracownicy kuchni, pracownicy pralni, działu technicznego jak

konserwatorzy czy kierowca samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych.

III dział – to pracownicy administracyjno-księgowi do którego należą: dyrektor, główny księgowy

oraz pozostali pracownicy prowadzący niezbędną dokumentację związaną z działalnością domu jak

akta osobowe, płace, dokumentację księgową.

Jak widzimy to duża grupa osób, która znajdzie pracę w Domu Seniora. Osoby, które będą

zainteresowane pracą, znajdą ofertę pracy na naszej stronie internetowej. Pojawią się również

ogłoszenia w parafiach sąsiadujących. Dobrą metodą jest „rozpuszczanie wieści” w środowisku

lokalnym lub bezpośrednie pytanie swoich znajomych, czy znają kogoś, kto byłby zainteresowany

daną ofertą pracy.

Już w tej chwili są składane CV kandydatów przez taką właśnie metodę. Będziemy również

korzystać – jeśli będzie taka potrzeba -  z Powiatowego Urzędu Pośrednictwa Pracy.

Jakie znaczenie ma sąsiedztwo kościoła parafialnego?

- KS. ZK: – Dom Opieki „Pomocna Dłoń” posiada własną dużą i piękną kaplicę. To taki mały kościółek, który stanowi część domu. Potrzeby duchowe pensjonariuszy są dla nas bardzo ważne stąd przykładamy ogromną wagę do tego miejsca. Ale tuż obok znajduje się parafialny zabytkowy kościół Świętej Trójcy. To prawdziwa duma mieszkańców parafii Kaszewice. Świątynia ma niepowtarzalny urok i klimat. Stąd przyjeżdżają tu bardzo często osoby z poza parafii, aby zawrzeć sakramentalne małżeństwo, ochrzcić dziecko czy na niedzielną mszę św. Więc ufamy, że i dla pensjonariuszy – tych sprawnych, chodzących, ale także poruszających się na wózkach – będzie stanowić niezwykłą atrakcję, aby wyjść z domu i uczestniczyć we  mszy św. czy nabożeństwach wspólnie z parafianami z Kaszewic. A i vice –versa, parafianie będą mogli uczestniczyć w liturgii w kaplicy Domu Opieki, gdyż jest również oddzielne wejście do kaplicy dla ludzi z zewnątrz tak, aby nie wchodzić na budynek. Więc na pewno ta wspólna koegzystencja pensjonariuszy Domu Seniora i mieszkańców parafii Kaszewice będzie miała miejsce – jak ufam z pożytkiem dla obu stron.

Co, na co dzień będzie się działo w Domu?

- LS: - Pensjonariusze na pewno nie będą sie nudzić. Czas będzie bogato wypełniony różnymi

zajęciami: zabiegi rehabilitacyjne (gimnastyka poranna, ćwiczenia indywidualne z terapeutą, zabiegi

z zakresu fizykoterapii, ćwiczenia na przyrządach i wiele innych zabiegów wpływających na ogólną

poprawę zdrowia i stanu psychofizycznego mieszkańców).

· warsztaty plastyczne, muzykoterapia, wspólne gry, różne spotkania we wspólnym gronie np. jakaś

zabawa czy potańcówka. Starsi też tego potrzebują do życia, więc na pewno będzie to im

proponowane.

· wspólne spacery i wycieczki

· kontakt z nauczycielami i uczniami z miejscowej szkoły

· marsze ”nordic walking”

· „kuchnia gospodyni” – możliwości samodzielnego wypieku ciast, przygotowania deserów oraz

przetworów .

· organizowanie wolnego czasu przez wspólne wyjścia do kina, teatru, muzeum, basen

· pensjonariusze również będą mogli czas spędzić na modlitwie i wyciszeniu w Kaplicy, która

znajduje się w Domu Seniora. Będzie stała opieka kapłana czasem może i sióstr. Czas pokaże.

· poczytać książkę, aktualną prasę – w Domu jest biblioteka i czytelnia

· Dom otoczony będzie ogrodem i dużym terenem parkowym – wchodzącym w skład kompleksu

Domu Seniora. Sam teren i miejsce usytuowania Domu stwarza ogromne możliwości aktywnego

spędzania czasu jesieni życia. Możliwość uprawiania ogrodu warzywnego i kwiatowego.

To tylko niektóre propozycje, które mamy do zaoferowania naszym podopiecznym!

Kiedy pojawią się pierwsi mieszkańcy?

- KS. ZK: – Plany są takie, aby Dom Seniora uruchomić pod koniec tego roku. Marzy nam się, aby funkcjonował już podczas całorocznych obchodów 100 rocznicy powstania diecezji Łódzkiej. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia 2020 roku. Ale jak sami widzimy, co się w tej chwili wokół nas dzieje, to może być różnie. Ale zakładamy termin październik – listopad 2020 roku. Oby Pan Bóg pozwolił. Że jest oczekiwanie na ten Dom to niech świadczy fakt, że mamy już zainteresowanie wielu osób, które zwracają się do nas telefonicznie, a także osobiście z pytaniem kiedy i czy można już przyjąć zgłoszenie. Więc oby wszystko się udało. Proszę też o modlitwę w tej intencji. Na pewno jest potrzebna.

Chciałbym tu podziękować bardzo wielu osobą, które aktywnie wspierają to dzieło. Bez ich kompetencji, wiedzy, doświadczenia, zaangażowania nie byłoby możliwe, aby ten obiekt mógł powstać w takiej formie w jakiej zmierza do szczęśliwego końca.

Na koniec chciałbym prosić o modlitwę w intencji szczęśliwego dokończenia prac oraz dobrego funkcjonowania z jak najlepszym pożytkiem dla pensjonariuszy Domu.

 

Osoby, które mogłyby i chciały wesprzeć to dzieło wsparciem finansowym prosimy o  przekazanie darowizny na cele charytatywno – opiekuńcze na konto Caritas: Z góry serdeczne Bóg zapłać

PEKAO SA 5 oddział/Łódź Nr: 49 1240 1545 1111 0010 1471 3920

 

ks. Zdzisław Kuropatwa

z-ca Dyrektora Caritas

Polecamy

 

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
77 0.053114891052246